Kreatívne Ovce = K.O.

kreatívne ovce proti nude 

Prehliadka farmy

Dohodnite si prosím minimálne deň vopred v čase kŕmenia, denne medzi 14:00-15:00. Odporúčame obdobie február – máj, kedy na farme nájdete aj čerstvo narodené jahniatka. V lete je možné na farme pričuchnúť  k práci včelára, nakoľko na farme sa nachádza aj 70 včelích rodín.   

Kreatívne workshopy

Od 12/2022 Kreatívne ovce organizujú stretnutia detí, mládeže, ale aj dospelých a ľudí v dôchodkovom veku. Cieľom týchto workshopov je ekovýchova detí a mládeže na tému spracovania ovčej vlny, ale aj komunitné stretnutia všetkých generácií.  

Strihanie ovečiek

Strihanie sa realizuje z pravidla raz do roka. Maximálne 2x. Bežná je jarná striž, ak chceme ostrihať vlnu aj druhýkrát, tak sa to robí na jeseň. Hovoríme tomu jarná a jesenná striž. 

Rozdiel je v kvalite vlny. Úplne ideálne, ak chceme mať čistú vlnu, by bolo strihať ovce raz ročne a to na jeseň. Ale nakoľko nie sme ovce, donekonečna riešime dilemu, či je dobré pre zvieratá, keď majú vo vysokých teplotách v lete na sebe vlnu, alebo im je lepšie bez nej. Či je to izolácia proti teplu, alebo naopak, či je to navyše vrstva, ktorá ich prehrieva. Ani hlavy veterinárne sa nezhodli úplne na kvalifikovanej odpovedi.

A tak zostáva pravidlo, že na farme v Bátovciach striháme ovce na jar, napriek tomu, že po zimnom ustajnení majú ovce vlnu zakŕmenú senom okolo krku, ako pchajú hlavy do jasiel so senom. V lete sa ovce pasú vonku na paši a vlna sa im prirodzene od sena z maštale prečistí, kvalitnejšia by bola jesenná striž, ale k tej sme sa ešte nedopracovali. V snahe zachovať pohodlie oviec sa radšej potrápime s triedením tej jarnej striže.   


Exkurzie

Cieľom Kreatívnych oviec je pozitívne motivovať ostatné občianske združenia, školy a podobné inštitúcie k aktivitám smerujúcim k osvete okolo ovčej vlny. Vzhľadom na početnosť ovčích fariem v regióne Hontu a Tekova to považujeme nie len za žiadúce, ale aj potrebné pre trvalo udržateľný rozvoj spracovania ovčej vlny.

Termín si môžete dohodnúť vopred v pracovných aj nepracovných dňoch. 

Objednajte si naše služby a produkty

Vyplňte všetky potrebné údaje a my sa Vám čo najskôr ozveme späť.